نقشه ی سایت
پنجشنبه  29  مهر  1400

آزمایشگاههای تحقيقاتی

1395-02-20

در حال حاضر دو آزمايشگاه تحقيقاتی (کنترل درايو، مانيتورينگ و عيب يابی)  در چهار چوب آزمايشگاه مرجع ماشينهای الکتريکی راه اندازی شده و در حال انجام فعاليتهای تحقيقاتی است. با تامين اعتبارات مناسب به منظور توسعة ظرفيت، قابليتها و فعاليتهای اين دو ازمايشگاه گسترش خواهد يافت.

 

 

آزمایشگاه کنترل درايو

 

در سال 1885 موتور DC توسط ادیسون ساخته شد و سپس موتورهاي AC آسنکرون توسط تسلا پا به عرصه وجود گذاشتند . موتور آسنکرون تحول عمده ای در زندگی بشر ایجاد کرد و انقلاب صنعتی نيز در پي ابداع انواع موتورها بوده است . تحولات موتورهاي الكتريكي در سی سال اخیر بسیار شدید بوده است. تحولات موتورها پيش از اين در جهت كاهش میزان مصرف آهن و عایق بوده است ، ولی در سی سال اخیر تحولات بیشتر در زمينه سوئیچینگ ،  کنترل ،  استفاده از سخت افزارهاي كامپيوتري و نيز ابداع ماشینهاي  جديد می باشد . اکنون صد میلیارد موتور الکتریکی در دنیا کار می کند و هر سال ده میلیارد موتور ساخته می شود و رنج توان آنها از چند میکرووات تا صد مگاوات و رنج سرعت از چند rpm تا rpm 200000 تغيير ميكند.

تحول در ابزارها و روشهاي کنترل يا کنترل درايو يکی از زمينه های اصلی تحقيقات در رشته مهندسی برق (گرايش قدرت) محسوب می شود.در حال حاضر تعدادی پروژه در زمينه فوق در آزمايشگاه کنترل درايو در حال انجام بوده ويا خاتمه يافته است.

 

 

آزمایشگاه مونيتورينگ و عيب يابی

 

يکي از مهم‌ترين هزينه‌ها در صنعت  هزينة توقف خطوط توليد به دليل بروز خرابي براي ماشين آلات يا  به منظور تعمير ونگهداري است. موتورهاي الکتريکی به طور وسيع در واحدهاي صنعتي ودر تجهيزات متحرک به کار ميروند و به همين جهت به آنها اسب محرکه صنعت ميگويند. استفاده گسترده از اين ماشين گستردگي استفاده از ماشينهای الکتريکی و سيستمهای محرکة مکانيکی موجب شده است که  در زمينة عيبيابي آن نيز تحقيقات وسيعي صورت پذيرد.

همواره سعي مي‌شود که خروج تجهيزات از سرويس در زمان‌هاي از پيش تعيين شدهاي باشد که کمترين اختلال در روند ماموريت آنها ايجاد شود. به همين منظور لازم است، قبل از گسترش عيب، وضعيت دقيق سيستم مکانيکی وموتور الکتريکی آن از نظر نوع خطا به درستي تشخيص داده شود تا بتوان در زمان مناسب اقدام به تعمير يا جايگزيني کرد.

 در اين آزمايشگاه  سعی می شود با استفاده از سيگنالهای مختلف ماشينها  (از جمله  سيگنال جريان، ارتعاش، توان، حرارت و...) با استفاده از روشهای پردازش سيگنال و روشهای هوشمند وضعيت تجهيزات مورد مراقبت قرار گيرد. در همين راستا فعاليتهای تحقيقاتی متعددی در زمينة تشخيص عيوب بيرينگ، تشخيص عيوب موتورهای القائی و... در حال اجرا است.

 

تعداد بازدید کل : 19372304
تعداد بازدید امروز: 4051
بازدید دیروز : 17088
تعداد افراد آنلاین: 88