نقشه ی سایت
چهارشنبه  06  بهمن  1400

جانشین وزیر دفاع: پایان‌نامه‌ها باید وارد زنجیره ارزش‌ساز شود

1400-08-12

سردار فرحی گفت: امروز تهدیدات دشمن به شکل منشور چند وجهی و همه‌جانبه صورت می‌گیرد که یکی از منشور‌های آن تهاجم نظامی است؛ یعنی در شرایط فعلی، دشمن از هر منظر بتواند تهاجم خود را انجام می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی مالک اشتر، سردار سرتیپ «سیدمهدی فرحی» جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز (یکشنبه) در هفتمین همایش ملی پدافند کالبدی و حفاظت از زیرساخت‌های کشور که در دانشگاه صنعتی مالک اشتر برگزار شد، اظهار داشت: امروز تهدید دشمن به یک منشور چند وجهی تبدیل شده است که یکی از این روش‌ها تهدید نظامی است.

وی با بیان اینکه امروز تهدیدات دشمن همه‌جانبه شده است، گفت: تهاجم فرهنگی، تهاجم سیاسی، تهاجم اقتصادی، تهاجم سایبری و تهاجم روانی، بخشی از منشور چند وجهی تهدیدات دشمن هستند و این یعنی دشمن از هر منظری که بتواند، ضربه خود را وارد می‌کند.

جانشین وزیر دفاع ادامه داد: امروز جنگ و منازعه نظامی کم‌رنگ‌ترین نوع تهدید محسوب می‌شود و چه بسا با استفاده از سلاح‌های هوشمند، دورایستا و نقطه‌زن دیگر جنگ‌های طولانی‌مدت چندساله به جنگ‌های چندروزه تبدیل شود.

سردار فرحی با بیان اینکه تهدیدات امروز همه‌جانبه و پست‌مدرنیسم هستند، افزود: این نوع تهدیدات در واقع ادبیات نوینی را ایجاد می‌کند و هنگامی که در این فضا می‌شنویم «همه گزینه‌ها روی میز است» بدین معناست که همه ابزار اعم از ابزار تهاجم زیستی، تهاجم سایبری و تهاجم فرهنگی روی میز است و در این فضا دیگر توپ در برابر توپ و تفنگ در برابر تفنگ مطرح نیست.

وی اضافه کرد: در این فضا باید برای هجمه‌های فرهنگی، هجمه‌های سخت‌افزاری، هجمه‌های سایبری، هجمه‌های الکترومغناطیس و هجمه‌های فناوری‌های برتر دشمن نیز برنامه مقابله‌ای داشته باشیم؛ این‌ها ابزار تهدید پست‌مدرنیسم هستند که ما باید ابزار‌های متناسب و ظرفیت‌های مقابله‌ای آن را ایجاد کنیم.

جانشین وزیر دفاع گفت: امروز دشمن به واسطه تحریم‌ها که یکی دیگر از ابزار منشور تهدید است، فشار‌ها را بر کشور ما بیشتر می‌کند و در این حوزه برای اینکه ما نتوانیم کار را به خوبی پیش ببریم، دشمنان حتی وارد خرابکاری صنعتی هم می‌شوند؛ یعنی اگر آن‌ها ببینند که ما می‌توانیم از تحریم‌ها عبور کنیم، این بار با ارائه یک کالای مخدوش، خرابکاری صنعتی می‌کنند که هر روز این رویه دارد بیشتر از گذشته می‌شود.

سردار فرحی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در این رابطه فرمودند که ما باید در برابر تحریم‌ها اولاً امکان عبور از تحریم را ایجاد کنیم و در مرحله بعد کار مهم و اساسی و راهبردی، بحث بی اثر کردن تحریم‌هاست که باید آن را دنبال کنیم؛ یعنی باید در داخل کشور به سطحی از توانمندی برسیم که نیازی به خارج از کشور وجود نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: امروز دشمنان نظام و انقلاب اسلامی با ایجاد منشور چند وجهی تهدید به دنبال ضربه زدن اساسی به نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند که یکی از این وجوه، تحریم است.

جانشین وزیر دفاع با بیان اینکه امروز ۴۲ نوع بحران در سطح دنیا شناخته شده است، افزود: امروز ۳۸ مدل بحران طبیعی در کشور ما وجود دارد که در این زمینه می‌توان به سیل، زلزله، طوفان، آلودگی، ریزگرد و... اشاره کرد؛ لذا کشور ما با پکیجی از بحران‌های طبیعی مواجه است و باید برای این موضوع، فکری کرد.

سردار فرحی با اشاره به اینکه کشور ما امروز با این تهدیدات چند وجهی مواجه است، گفت: باید برابر این فشار‌ها از دو ابزار استفاده کنیم؛ اولاً اینکه با منطق «پارتو» در برابر این حجم از تحریم، تهدید و بحران مقابله کنیم به این ترتیب که باید اولویت‌بندی داشته باشیم که اینجا پدافند کالبدی و زیرساختی موضوعیت پیدا می‌کند تا بخش‌های حیاتی را مصون‌سازی کنیم.

وی اضافه کرد: دومین اصل یا مؤلفه در این عرصه این است که یک زنجیره ارزش‌ساز را درست کنیم که از راه علم، پاسخگوی نیاز‌های ما باشد و به تربیت نیروی انسانی، فرهنگ‌سازی و مهندسی و پیاده‌سازی ختم شود.

جانشین وزیر دفاع در پایان تأکید کرد: امروز پایان‌نامه‌های ما باید وارد زنجیره ارزش‌ساز شود و گام به گام بستر آینده‌سازی کشور را فراهم کند تا اثرات آن را در سطح جامعه ببینیم.

باید برابر فشار‌هایک زنجیره ارزش‌ساز را درست کنیمکه از راه علم، پاسخگوی نیاز‌های ما باشد.

 

تعداد بازدید کل : 20025254
تعداد بازدید امروز: 1778
بازدید دیروز : 3161
تعداد افراد آنلاین: 24