مجتمع دانشگاهی علوم و فناوری‌های دریای شمال با هدف توسعه فناوری‌های دریایی در حوزه‌های وسایل بدون سرنشین دریایی، پلت‌ فرم‌های دریایی و سیستم‌های انرژی و پیل‌سوختی در استان مازندران شهرستان فریدونکنار تاسیس گردیده است. این مجتمع همزمان فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مرتبط با زمینه‌های فعالیت خود را دنبال می‌نماید

مجتمع دانشگاهی علوم و فناوری‌های دریایی شمال، نهادی تحقیقاتی است که به انجام پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای در راستای رفع نیازهای اساسی محیط آینده‌ صنایع دریایی می‌پردازد. این مجموعه، با ترکیبی هوشمندانه از نخبگی و خبرگی و با بکارگیری از راهبرد هسته‌ی دانا و شبکه‌ توانا، با قابلیت‌سازی‌های پیش‌دستانه، مبتنی بر درک نیازهای صنعت دریایی، با تولید ایده‌های ناب، اثبات فناوری‌های نوظهور مرز دانشی و خلق محصولات سامانه‌ای اثربخش، نسبت به رفع این نیازها اقدام می‌نماید. همچنین در این حوزه‌ها نسبت به ارایه آموزش‌های تخصصی و کلاسیک اقدام کرده تا زمینه توسعه دانش و فناوری موردنیاز صنایع دریایی کشور را فراهم آورد .

 

در دور اول سفر رئیس محترم جمهور به استان مازندران در سال 1385، هیئت محترم دولت مصوبه‌ی شماره‌ی36371/124680 مورخ 02/10/85 مبنی بر تاسیس پژوهشکده علوم و فناوري  دانشگاه صنعتی مالک اشتردر شمال کشور و در زمینی به مساحت 5 هکتار در ساحل دریای مازندران را تصویب نمود .
 
پژوهشکده‌ علوم و فناوری دفاعی شمال در چهاردهم فروردین سال 1387 با حضور استاندار وقت مازندران، رئیس دانشگاه صنعتی مالک‌اشتر و مسؤلان مرتبط در شهرستان بابلسر افتتاح گردید. در ادامه روند توسعه این واحد دانشگاه صنعتی مالک اشتر و پس از ساخت ساختمان پژوهشکده در ساحل زیبای شهرستان فریدونکنار، موافقت قطعی پژوهشکده در سال 1395 اخذ و در سال 1400 ساختار پژوهشکده به سطح مجتمع ارتقاء یافت .

ساختار مجتمع دانشگاهی علوم و فناوری‌های دریایی شمال